niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaTechEkrany IPS czy Super AMOLED? Które wybrać?

Ekrany IPS czy Super AMOLED? Które wybrać?

Date:

Related stories

Effi Clinic – Opieka Ortopedyczna w Krakowie

Witamy w świecie zaawansowanej opieki ortopedycznej w Klinice Ortopedycznej...

Portfel, torebka czy pasek do spodni ze skóry naturalnej – sprawa dla kaletnika

Kaletnik jest rzemieślnikiem, którego fach polega na tworzeniu najbardziej...

Biuro rachunkowe online czy tradycyjne biuro stacjonarne – co wybrać?

Biura rachunkowe stanowią firmę świadczącą profesjonalne usługi księgowe zarówno...

Wszystko o psychoterapii

Pomoc psychologiczna jest definiowana jako proces umożliwiający jednostkom uzyskanie...

Wegetarianizm? Czym jest? Poznaj najważniejsze informacje!

Dieta roślinna stała się ostatnio bardzo popularna. Oznacza to...

Czy ekrany IPS, AMOLED lub SuperAmoled są lepszym wyborem dla Twojego smartfona? Smartfony stają się coraz bardziej wyrafinowane i wydajne. Mamy teraz kilka opcji technologii ekranowych, takich jak IPS, AMOLED i SuperAMOLED. Zarówno technologie wyświetlania IPS, jak i Super AMOLED zapewniają podobną jakość obrazu, wysoki współczynnik kontrastu i świetną jasność, ale różnią się pod względem procesów produkcyjnych.

Czym są Amoled i IPS

Technologia IPS (in-plane switching) wykorzystuje ciekłe kryształy umieszczone między dwiema warstwami szkła, aby zamienić światło w energię elektryczną. Możesz zobaczyć te wyświetlacze w smartfonach takich jak Samsung Galaxy S6, OnePlus 3T i Huawei P9 lite. Super AMOLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna z aktywną matrycą) pokazuje obrazy za pomocą małych pikseli ułożonych w poziome rzędy. Można je znaleźć w urządzeniach takich jak iPhone 6S Plus i LG G5. Zarówno technologie wyświetlania IPS, jak i Super Amoled mają zalety i wady. Wybór między nimi wymaga porównania korzyści.

IPS vs Super AMOLED

Nie ma co do tego wątpliwości, urządzenia mobilne stają się coraz bardziej popularne. W rezultacie producenci wyświetlaczy starają się wyprzedzać konkurencję, produkując wyświetlacze o wyższej rozdzielczości i jaśniejszych kolorach niż ich poprzednicy. Czego jednak konsumenci tak naprawdę chcą od ekranu smartfona? Niektórzy twierdzą, że chcą paneli o wysokiej rozdzielczości, które zapewniają doskonałe kąty widzenia i ostre obrazy. Inni twierdzą, że chcą tylko dużych, żywych obrazów bez konieczności przewijania strony.

Największą zaletą technologii wyświetlaczy AMOLED nad wyświetlaczami IPS jest to, że oferują wyższy współczynnik kontrastu i mniejsze zużycie energii. Ponadto gama kolorów, jasność i kąty widzenia wyświetlaczy AMOLED są większe niż w przypadku wyświetlaczy IPS. Z kolei wyświetlacze IPS mają znacznie grubsze podłoża szklane, które prowadzą do lepszej trwałości ekranu w porównaniu z wyświetlaczami AMOLED.

To, czy chcesz wybrać wyświetlacz IPS, czy Super AMOLED, zależy od tego, czy chcesz uzyskać lepszą dokładność kolorów, współczynnik kontrastu, kąty widzenia itp. Jeśli chcesz mieć najlepszy ekran do gier, to AMOLED jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Ale jeśli nie dbasz o te rzeczy, IPS może spełnić Twoje oczekiwania. Wyświetlacze Super AMOLED zapewniają bogatsze kolory i głębszą czerń, co czyni je preferowanym wyborem do oglądania filmów i grania w gry. Z drugiej strony mają tendencję do szybszego rozładowywania baterii niż ich odpowiedniki IPS. Jeśli to nie jest dla ciebie problem, to Super AMOLed jest lepszym wyborem.

Co z rozdzielczością?

Rozdzielczość odnosi się do ilości pikseli wyświetlanych w danym momencie. Im wyższa rozdzielczość, tym drobniejsze szczegóły pojawiają się na ekranie. Ekrany HD mają rozdzielczość 1080p, a telewizory 4K mają rozdzielczości 3840×2160. Porównując te dwa, ekrany, 4K oferują ostrzejszy obraz i płynniejszy ruch dzięki zwiększonej częstotliwości odświeżania. Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, smartfony z większymi wyświetlaczami mają zazwyczaj wyższą rozdzielczość. Większość telefonów premium ma teraz rozdzielczość Full HD, co pozwala na uzyskanie wyraźniejszego obrazu i krótszy czas reakcji, aby zapobiec opóźnieniom.

Zalety i wady ekranów AMOLED

  • Większa jasność – wyświetlacze AMOLED wykorzystują oświetlenie przednie. Oświetlenie przednie wytwarza większą luminancję (jasność) niż podświetlenie tylne. Pomaga to poprawić czytelność w warunkach bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli więc chcesz mieć telefon, z którego możesz korzystać na zewnątrz bez konieczności szukania odpowiednich ustawień, to ekran AMOLED jest zdecydowanie dla Ciebie.
  • Szerszy kąt widzenia – AMOLED ma szerszy kąt widzenia niż wyświetlacze IPS. Oznacza to, że możesz oglądać filmy, grać w gry itp. leżąc lub siedząc w różnych pozycjach.
  • Dłuższa żywotność baterii – wiele osób uwielbia używać AMOLED, ponieważ ma przedłużoną żywotność baterii. Wykazano, że w porównaniu z IPS AMOLED zużywa mniej energii i wytwarza niższy poziom ciepła.

Ostatnnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj