wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieJak dbać o swój wzrok

Jak dbać o swój wzrok

Date:

Related stories

Jak wybrać najlepszą farbę do malowania ścian?

Wybór odpowiedniej farby do malowania ścian w Twoim domu...

Jak zbudować własny portfel inwestycyjny?

Finanse to dziedzina, która wymaga nie tylko umiejętności zarządzania...

Jak poprawić jakość snu i zmniejszyć bezsenność?

Sen to ważny element życia, który wpływa na nasze...

Jak stworzyć własną aplikację mobilną?

Czy kiedykolwiek marzyłeś o stworzeniu własnej aplikacji mobilnej? W...

Jak wykorzystać kody rabatowe do eobuwie i zaoszczędzić pieniądze?

Każdy miłośnik mody wie, że zakup wysokiej jakości obuwia...

Szukasz sposobów na poprawę swojego wzroku i zadbanie o niego? Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka prostych kroków, które można wykonać, aby zapobiec lub spowolnić choroby oczu, takie jak jaskra. Ludzkie oko jest złożonym narządem i jest chronione specjalną wyściółką z przodu zwaną rogówką. Chroni to wrażliwą na światło tkankę, zwaną siatkówką. Niestety oko jest również podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV ze światła słonecznego, zanieczyszczeniem powietrza, paleniem tytoniu, zespołem suchego oka, brakiem snu czy złym odżywianiem.

Promienie słoneczne

Pierwszym krokiem w ochronie oczu jest ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promienie słoneczne. Zawsze, gdy to możliwe, używaj okularów przeciwsłonecznych. Nawet jeśli nie spędzasz czasu na gorącym słońcu, używaj ich również w pomieszczeniach. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, upewnij się, że są one wyposażone w specjalne filtry chroniące oczy przed promieniowaniem UV.

Słońce jest największą przyczyną problemów ze wzrokiem. Jeśli spędzamy dużo czasu na zewnątrz, nasze oczy cierpią na działanie promieni ultrafioletowych. Promienie te są wysokoenergetycznymi cząsteczkami, które wędrują bezpośrednio do siatkówki w tylnej części oka. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki siatkówki, powodując ich obumieranie. Również rogówka, przezroczyste okienko, które zakrywa przednią część oka, z czasem staje się mętna z powodu stałej ekspozycji na promieniowanie UV. Co więcej, jeśli odsłonięty obszar jest większy niż połowa średnicy oka, może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia. Oto kilka sposobów ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV:

Noś okulary przeciwsłoneczne

Używaj kremu przeciwsłonecznego zawsze, gdy wychodzisz na zewnątrz
Utrzymuj zamknięte okna i dobrze wentyluj pomieszczenia podczas pracy, aby zmniejszyć ilość otrzymywanego promieniowania UV
Rób przerwy w ciągu dnia, aby zminimalizować ekspozycję na słońce

Praca na komputerze

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Staraj się unikać długiego wpatrywania się w ekrany. Jeśli chcesz przeczytać coś dłużej niż 10 minut, upewnij się, że rozmiar czcionki nie jest zbyt mały. Duży tekst sprawia, że ​​czytanie jest łatwiejsze dla oczu. Pamiętaj, aby robić regularne przerwy na świeżym powietrzu. Odejdź i weź głęboki oddech na dworze. W razie potrzeby użyj soczewek korekcyjnych. Nie polegaj na soczewkach korekcyjnych, jeśli jesteś krótkowidzem. Zachowaj odległość od osób palących i używających papierosów elektronicznych. Unikaj patrzenia prosto w ekran dłuższy czas i skupiaj się na obiektach znajdujących się bliżej.

Zmęczenie oczu jest spowodowane długotrwałym narażeniem na odblaski, jasne światło, ekrany komputerów i słabe oświetlenie. Aby tego uniknąć, zwiększ odległość między sobą a ekranem, na który patrzysz, dostosuj jasność monitora i znajdź wygodną pozycję. Unikaj długiego wpatrywania się w komputer lub telefon; zamiast tego odwracaj wzrok od ekranu mniej więcej raz na 15 minut.

Pij dużo wody

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia pomaga zapobiegać wysuszaniu oczu, które może powodować podrażnienie. Odpowiednie nawodnienie pomoże Ci również uniknąć zmęczenia oczu podczas czytania lub oglądania telewizji. Idealne jest picie ośmiu szklanek wody dziennie, ale pamiętaj, aby pić dużo w ciągu dnia.

Właściwe odżywianie i regularne ćwiczenia są ważne, ale same te nawyki nie wystarczą, aby zapobiec chorobom oczu. Na szczęście niektóre pokarmy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, a inne nawyki mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się soczewek i siatkówki.

Regularnie odwiedzaj okulistę

Wizyty okulistyczne są zalecane dla każdego przynajmniej raz w roku. Podczas gdy dorośli potrzebują dwóch wizyt na rok, dzieci potrzebują tylko jednej. Najlepiej umówić się na pierwszą wizytę zaraz po ukończeniu 18 roku życia, ale niekoniecznie musisz do tego czasu czekać. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokumentację medyczną i swoje notatki – w tym wszelkie zmiany od ostatniej wizyty.

Ostatnnie

Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj