Odnawialne źródła energii nie powodują emisji gazów cieplarnianych ani zanieczyszczenia powietrza. Tworzą również miejsca pracy i znacząco przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie stały się popularną alternatywą dla elektrowni węglowych i jądrowych. Istnieje kilka rodzajów energii odnawialnej, takich jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, biomasa, geotermalna i pływowa. Różnią się one w zależności od regionu, w zależności od lokalnej dostępności i kosztów produkcji. Niektóre zasoby odnawialne wymagają mniej konserwacji i są bardziej niezawodne niż ropa naftowa i gaz ziemny, ale mają swoją cenę.
Wiele osób decyduje się na ekologię, ponieważ chcą ocalić naszą planetę i zmniejszyć swój ślad węglowy. Czy znasz inne sposoby wytwarzania energii elektrycznej poza wykorzystaniem paliw kopalnych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niektórych z tych zrównoważonych opcji.
Energia słoneczna
Energia słoneczna jest uważana za jedną z najczystszych form alternatywnej energii i pochodzi z energii otrzymywanej ze słońca. Systemy fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną — mogąc generować wystarczającej ilości energii do prowadzenia typowego gospodarstwa domowego. Systemy fotowoltaiczne nie są jeszcze konkurencyjne w stosunku do energii elektrycznej z sieci, chyba że istnieją dotacje rządowe, aby zachęcić do ich używania, jednak wiele osób zainstalowało je w swoich domach, firmach, szkołach i miejscach kultu ze względu na rosnące koszty i spadające ceny paneli słonecznych w czasie jako dodatek do prądu z sieci .
Turbiny wiatrowe
Turbiny wiatrowe to urządzenia, które wykorzystują energię kinetyczną wiatru i przekształcają ją w moc mechaniczną. Choć wytwarzają mniej energii niż fotowoltaika, nie wymagają bezpośredniego naświetlania światłem słonecznym, dzięki czemu są w stanie wytwarzać energię przez cały rok. Istnieją trzy ogólne typy turbin wiatrowych: turbiny wiatrowe o osi poziomej, turbiny wiatrowe o osi pionowej i hybrydowe turbiny wiatrowe. Wytwarza swoją energię poprzez śmigła obracające centralny wał. Rozwiązanie to wykorzystuje turbinę przymocowaną do wieży, w której łopaty są prostopadłe do kierunku wiatru. Hybrydowe turbiny wiatrowe łączą te dwie koncepcje i umieszczają oś wirnika pod niewielkim kątem w stosunku do ziemi.
Energia geotermalna
Energia geotermalna pochodzi ze stałej temperatury we wnętrzu Ziemi. Woda krążąca wewnątrz planety jest podgrzewana przez rozpad pierwiastków radioaktywnych, w tym uranu, toru, radonu, potasu i innych. Większość nowoczesnych technologii geotermalnych wykorzystuje ciepło generowane przez aktywność wulkaniczną, dlatego wulkany często służą jako niezawodne generatory elektryczne. Ponieważ wulkany są nieprzewidywalne, wykorzystanie energii geotermalnej do wytwarzania energii sprawia, że polegamy na siłach naturalnych, a nie na paliwach kopalnych.
Inne
Biopaliwo. Biopaliwa to paliwa produkowane z biomasy. Biomasę definiuje się jako dowolny naturalnie występujący materiał, który jest przekształcany w paliwo. Należą do nich drewno, uprawy, odchody zwierząt. W porównaniu z paliwami kopalnymi biopaliwa stanowią alternatywę dla paliw tradycyjnych, co skutkuje niższymi emisjami. Jednak niektórzy twierdzą, że biopaliwa mogą faktycznie przyczynić się do globalnego ocieplenia, ponieważ konkurują z produkcją żywności i zmniejszają ilość dwutlenku węgla zmagazynowanego w ekosystemach; powoduje również oczyszczanie terenu.
Elektryczność wodna. Energia wodna powstaje, gdy woda jest kierowana szeregiem rur i uwalniana przez małą turbinę w celu wytworzenia ruchu obrotowego. Zamienia energię potencjalną grawitacji na energię kinetyczną przez turbinę. Wadą elektrowni wodnych jest to, że wymaga ona znacznych ilości wody, której jest coraz mniej.
Prąd oceaniczny. Elektryczność z prądów oceanicznych wykorzystuje prądy oceaniczne do wytwarzania energii elektrycznej z fal poruszających się po powierzchni morza. Działa podobnie do energii pływowej, z tą różnicą, że oceany poruszają się znacznie szybciej niż pływy, co sprawia, że prądy oceaniczne są bardziej opłacalną opcją. Działa również w sposób ciągły, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku, bez wahań sezonowych. Wady prądów oceanicznych obejmują potrzebę ogromnych zbiorników wodnych i brak odpowiednich miejsc do umieszczenia.